Předřadníky

Na této stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy ohledně předřadníků

Uvádíme souhrn nejčastějších dotazů a odpovědi. Pokud se chcete zeptat na něco jiného, neváhejte a kontaktujte nás.

Co jsou to výbojky s předřadníkem a k čemu je předřadník?

Halogenidové (metal-halide) výbojky jsou lampy, které ke svému provozu vyžadují externí zapalovací jednotku – předřadník. Stejně jako například kompaktní nebo trubicové zářivky, u kterých je předřadník většinou schovaný v patici zářivky nebo ve svítidle. Halogenidové výbojky jsou nejefektivnější technologie pro osvětlení terárií. Jsou schopny dodat zvířatům dostatek tepla, dostatek viditelného světla a zároveň i dobré hodnoty UVA a UVB záření.

Předřadník je vlastně tlumivka. Jeho zapalovací jednotka utlumí příchozí proud tak, aby vznikl vysokonapěťový impuls k zapálení – nastartování hořáku výbojky. Bez tohoto zařízení není schopna lampa fungovat. Díky optimálnímu napětí při startu lampy je pak zajištěna vyšší životnost oproti zdrojům, fungujícím bez předřadníku.

Které výbojky Mega-Ray potřebují předřadník?

Jedná se o všechny výbojky řady Mega-Ray UV FLOOD a Mega-Ray UV WIDE BEAM.

Zároveň se jedná o nejlepší a nejefektivnější zdroje k osvětlení terárií v dnešní době. Poskytují vysoký výdej světla v perfektním barevném spektru, kterému se jiné zdroje nevyrovnají a zároveň dostatek UVA a UVB záření.

V nabídce obchodu naleznete tyto výbojky samostatně, ale i ve variantě včetně předřadníku. S předřadníkem je nákup vždy cenově zvýhodněn a můžete dokoupit i veškeré potřebné kabely k zapojení. V balíčku vždy přijde podrobný návod k zapojení, které není nijak těžké. Popřípadě můžete využít luxusního zapojení v podobě předřadníků značky Mega-Ray.

Co je to předřadník multiwatt a jak funguje?

Multiwattové předřadníky (Philips, Mega-Ray) jsou předřadníky, které jsou přizpůsobené k zapálení a provozu několika wattáží lamp. Například předřadník 35W – 50W – 70W můžete použít na výbojky daného výkonu (nikoliv najednou, vždy jen jedna lampa) a předřadník 70W – 100W – 150W zase pro lampy o výkonech 70, 100 a 150 wattů.

Můžu zapojit více výbojek na jeden předřadník?

Každý předřadník lze použít pouze na jednu výbojku shodné wattáže. Dříve byly v nabídce předřadníky „twin“, které dokázaly provozovat dvě výbojky najednou, ty se ale již nevyrábí (sem tam se ještě dají sehnat).

Musím dodržet wattáž lampy a předřadníku?

Ano, vždy je potřeba dodržet příslušnou wattáž. Lampy se sice nastartují i na silnějších nebo slabších předřadnících, vždy je to ale na úkor životnosti lampy.

Příklad: pro výbojku 35W použijeme vždy předřadník pro 35W výbojky nebo použijeme předřadník multiwattový

Elektronické předřadníky pro UVB lampy