Osvětlení dle biotopu – tropické nížiny
Tropické nížiny jsou v tomto případě všeobecným označením míst s nejčastějším výskytem plazů. Zahrnují částečně i tropické lesy, zvlášť jejich okraje.
Zde lze říci, že v závislosti na konkrétní skupině zvířat či druhu lze použít pro osvětlení terária veškerý sortiment Mega-Ray. Od plošných halogenidových výbojek Mega-Ray UV Flood přes vyhřívací „Basking“ lampy s UVB až po noční vyhřívání v podobě infra lamp a tepelných projektorů.
Níže uvádíme krátký přehled tropů obecně bez ohledu na nadmořskou výšku pro získání všeobecného přehledu, pro který zařazujeme i subtropický pás. Klasifikace dle B. P. Alisova:
-
Pás rovníkového klimatu (rovníkový pás)
Stálá intenzita slunečního záření během roku podmiňuje vyrovnaný teplotní režim. Průměrné měsíční teploty vzduchu se pohybují v mezích 24 až 28 °C, roční amplituda nepřesahuje 5 °C a může být i menší než 1 °C. Denní amplitudy teplot dosahují 10 až 15 °C, přičemž denní maxima přesahují jen zřídka 35 °C a denní minima klesají zřídka pod 20 °C. Vysoký výpar spolu s teplotami způsobuje velké hodnoty absolutní vlhkosti vzduchu. Také relativní vlhkost vzduchu se udržuje na vysokých hodnotách a v nejsušších měsících překračuje 70 %. Vysoký obsah vodní páry (vzduch je blízký stavu nasycení) má za následek již při malém poklesu teploty vznik nočních radiačních mlh a vydatné rosy. Vlhkolabilní zvrstvení napomáhá vzniku oblaků druhu cumulus a cumulonimbus, z nichž padají vydatné srážky. Jejich roční úhrn dosahuje 1000 až 3000 mm. Na pevnině vypadávají srážky v odpoledních hodinách, na oceánech v nočních. Rozložení srážek během roku je víceméně stejnoměrné. Rozdíly mezi kontinentálním a oceánským typem klimatu jsou nepodstatné.
-
Pás rovníkových monzunů (subekvatoriální pás)
V době letního monzunu při proudění od rovníku vzrůstá vlhkost vzduchu, klesá denní amplituda teploty a vypadávají vydatné srážky v podobě lijáků. Při zimním monzunu vlhkost vzduchu na pevninách prudce klesá, stejně jako množství srážek a roste denní amplituda teploty.
Kontinentální typ klimatu je charakterizován vlhkým létem a suchou zimou. Nejteplejším a nejsušším obdobím roku je jaro, kdy teploty vzduchu často přesahují 30 až 35 °C. Hlavní minimum teploty připadá na zimu, druhotné na léto (souvisí s monzunem). Srážky vypadávající v podobě lijáků se zmenšují s rostoucí vzdáleností od rovníku a kolísají od 1000 – 1500 mm do 300 – 400 mm v závislosti na trvání období dešťů.
V oblastech s oceánským typem klimatu je zimní monzun charakterizován stabilním a letní instabilním zvrstvením, takže pravděpodobnost srážek je v létě podstatně vyšší než v zimě. V ročním chodu teploty se v zimních měsících v porovnání s létem projevuje pokles o 2 až 3 °C.
Mezi typem klimatu západních a východních pobřeží se projevují podstatnější rozdíly v zavlažení při zimním monzunu.
-
Pás tropického vzduchu (tropický pás)
Převládají anticyklóny na oceánech a termické níže s malými tlakovými gradienty na pevninách. Tropický vzduch obsahuje málo vodní páry, což je způsobeno nedostatkem vláhy na kontinentech a zadržujícím vlivem pasátové inverze nad oceány. Proto je oblačnost malá a aktivní povrch je intenzivněji ozářen než v rovníkových oblastech.
Kontinentální typ klimatu je charakterizován mimořádnou suchostí, výjimečně horkým létem a vysokým obsahem prachových částic v ovzduší. Patří sem oblasti s absolutními maximy teploty vzduchu na Zemi. Denní amplitudy teploty vzduchu mohou dosahovat až 40 °C, roční v průměru kolem 20 °C. Srážky vypadávají přes silnou termickou konvekci jen zřídka. Relativní vlhkost vzduchu dosahuje v létě v průměru 30 %, v zimě nepřesahuje 50 %. Časté jsou prachové víry a písečné bouře.
Oceánský typ klimatu je charakterizován nevelkou roční a denní amplitudou teploty vzduchu a velkou vlhkostí.
Tropické klima západních břehů pevnin má nízkou teplotu vzduchu (18 až 20 °C), velmi málo srážek (méně než 100 mm ročně) a vysokou relativní vlhkost vzduchu (80 až 90 %). Tento svérázný typ klimatu pobřežních pouští (např. západní pobřeží Sahary, Atacama, Namib) se formuje pod vlivem přívodu chladného mořského vzduchu (z oblasti studených mořských proudů). Ve stabilně zvrstveném vlhkém vzduchu vznikají často mlhy. Velmi silně je vyvinuta brízová cirkulace, zejména mořský vánek.
Tropické klima východních břehů pevnin se od předchozího typu liší vyšší teplotou vzduchu a podstatně vyššími srážkami.
-
Subtropický pás
V létě převládá tropický vzduch (suché a jasné počasí), v zimě vzduch mírných šířek (chladnější a deštivější počasí).
Kontinentální subtropický typ se vyznačuje v létě stejnými hodnotami bilance záření jako tropický pás. Oblaka se prakticky netvoří, převládá suché a jasné počasí. Průměrné měsíční teploty vzduchu se blíží k 30 °C. V zimě v důsledku posunu anticyklón k jihu je oblast pod vlivem cyklonální činnosti, s níž souvisí zimní a jarní srážkové období. Roční úhrn srážek se pohybuje kolem 500 mm, místy klesá i pod 300 mm. Srážky někdy vypadávají v podobě sněhu, stálá sněhová pokrývka se však netvoří.
Pro oceánský typ klimatu je charakteristický vyrovnanější chod teploty vzduchu (teplota nejchladnějšího měsíce kolem 12 °C, nejteplejšího kolem 20 °C) s menší roční amplitudou teploty.
Subtropické klima západních pobřeží pevnin (též středomořské) je typické teplým, suchým a slunečným létem a relativně teplou deštivou zimou, během níž vypadává větší část ročního úhrnu srážek, který může dosahovat až 1000 mm. Ráz počasí je závislý na poloze polární fronty. Průměrná teplota nejchladnějšího měsíce se pohybuje mezi 10 až 12 °C.
Zcela odlišný klimatický ráz (monzunový) má typ subtropického klimatu východních pobřeží pevnin, kde se zimní měsíce vyznačují suchým, poměrně chladnějším počasím při vpádech suchého kontinentálního vzduchu mírných šířek. Srážková činnost se koncentruje na letní období při proudění z oceánu s velkou oblačností a vysokou relativní vlhkostí vzduchu (80 až 85 %).